Dantų protezavimas

dantu protezavimas
Dantų protezavimas reikalingas netekus danties ar keleto jų, stipriai kariesui pažeidus vainiką, įvykus traumai, po endodontinio gydymo. Protezai – tai technikų laboratorijose gaminami gaminiai, naudojami trūkstamų dantų atstatymui ar pažeistų rekonstrukcijai. Jie gali būti fiksuoti ar išimami.

 

Fiksuoti protezai:

  • mikroprotezai: laminatės, užklotai ir įklotai;
  • vainikėliai,
  • tiltai.

Protezavimas mikroprotezais

Ne visada plombuojant priekinius dantis pasiekiamas norimas estetinis vaizdas. Tuomet rekomenduojamas dantų protezavimas bei restauracijos laminantėmis. Įprastai jos būna keraminės ar kompozitinės. Laminantės – tai plonos plokštelės, klijuojamos ant priekinių dantų paviršiaus.

Praradus daugiau nei 50% krūminio arba prieškrūminio danties vainiko, rekomenduojama dantį atstatyti ne plombuojant, o užklotu. Užklotai gaminami iš kompozito, aukso arba keramikos. Toks procesas turi privalumų – palyginus su plomba, jie tarnauja ilgiau ir mažiau nusidėvi.

Protezavimas vainikėliais

Dantų protezavimas vainikėliais atliekamas, kai dantys yra nudilę, po endodontinio gydymo, pakitusios spalvos. Prieš protezavimą dantis nušlifuojamas, nuimamas atspaudas ir laboratorijoje gaminamas individualus vainikėlis.

Vainikėliai gali būti:

  • Metalo keramikos – vainikėlio karkasas pagamintas iš metalo, kuris padengtas keramika (porcelianu). Tai patvarūs, tinkami tiek pavienių, tiek daugybinių dantų netekimui atstatyti vainikėliai, kurių kaina yra mažesnė lyginant su bemetale keramika, tačiau jie nėra pralaidūs šviesai, matosi metalo kraštelis prie dantenų, todėl rekomenduojama naudoti krūminių dantų atstatymui.
  • Bemetalės cirkonio keramikos – jų karkasas gaminamas iš cirkonio oksido, kuris padengiamas keramika. Tai estetiški, šviesai laidūs, ilgaamžiai, atsparūs nusidėvėjimui ir lūžiui, tačiau gana brangūs vainikėliai.
  • Bemetalės keramikos vainikėliai gaminami iš porceliano, kuris savo savybėmis labai artimas danties savybėms. Jis pralaidus šviesai, todėl atrodo natūraliai. Tinka tik priekiniams dantims protezuoti, kadangi yra gana trapūs.  Lyginant su metalo keramika yra brangesni.
  • Lieti metalo vainikėliai – gaminami iš metalo. Tai pigūs, lyginant su metalo keramika, protezai, bet neestetiški, gali jaustis metalo skonis burnoje.

Protezavimas tiltais

Tiltais protezuojama norint atstatyti kandimo ir kramtyno funkciją, netekus vieno ar keleto dantų. Kad tiltai turėtų atramą ir fiksuotųsi, būtina nušlifuoti du gretimus dantis. Tiltai gaminami iš metalo keramikos, bemetalės cirkonio keramikos ar iš lieto metalo.

Išimami protezai

  • Lanko atraminiai (biugeliai);
  • Plokšteliniai: daliniai, pilni.

Išimami protezai, palyginus su fiksuotais protezais, yra mažiau komfortiški, gaminami dažniausiai tada, kai dėl finansinių galimybių, sveikatos būklės neturima kito pasirinkimo.

  • Lanko atraminiai protezai gali būti pagaminti iš metalo bei plastmasės kombinacijos. Fiksuojami apkabėlėmis, užraktais. Pasirinkus šį variantą tenka nušlifuoti vieną ar keletą gretimų dantų. Lyginant su plokšteliniais protezais šių fiksacija bei adaptacija yra geresnė.
  • Plokšteliniai daliniai bei pilni protezai.

Netekus visų dantų ar likus keletui, kurie nepajėgūs atlaikyti jiems tenkančios apkrovos, gali būti gaminami plokšteliniai protezai. Šie protezai tik iš dalies atlieka kramtymo funkciją, be to jų stabilizacija ir fiksacija silpnesnė tada, kai yra didelė alveolės kaulo rezorbcija. Jų adaptaciją ir fiksaciją pagerina milteliai, kremai, pamušalai, tačiau, kai rezorbcija ypač didelė, nepadeda nei šios priemonės.

Protezavimas ant implantų

Pats pažangiausias būdas atstatyti prarastus dantis – tai dantų protezavimas ant implantų. Implantai – tai danties formą turintys titano sraigteliai, sriegiami tiek į apatinį, tiek į viršutinį žandikaulį. Jie leidžia išsaugoti gretimus natūralius dantis, nes jų nereikia šlifuoti. Ant jų tvirtinama atrama, tarnaujanti vainikėlio fiksacijai. Protezavimas implantais padeda atkurti vieną ar grupę dantų, ant jų fiksuojant išimamus ar neišimamus protezus.